Hlavná ponuka

Používateľská ponuka

Prekladanie

Typografia

Pohľad do galérií

Náhodný obrázok
Call of Duty: Modern Warfare Remastered

Krátke správy

- 4. 6. 2020: Vydaný preklad Star Wars: Battlefront II vo verzii 1.94 funkčný s aktualizáciou z 28. 5. 2020.

- 1. 6. 2020: Vydanie prekladu Jedi: Fallen Order už v utorok 2. júna!

- 22. 5. 2020: Testovanie Spyra 3 je takmer na konci. Vydanie prekladu Spyro: Reignited Trilogy očakávame v nedeľu!

- 10. 5. 2020: Česká lokalizácia Star Wars: Battlefront II vo verzii 1.93 je odteraz funkčná s aktualizáciou z 28. 4. 2020.

- 10. 5. 2020: Lokalizácia Scythe bola upravená pre verziu hry 1.6.73.

- 25. 3. 2020: Gaunt pracuje na novom projekte Scythe: Digital Edition. Viac sa môžete dočítať na karte projektu.

- 16. 3. 2020: Lokalizácia Shadow Tactics: Blades of the Shogun bola aktualizovaná, aby bola kompatibilná s verziou 2.2.10.f.

Počítadlo návštev

Návštevy:
Dnes: 24
Za týždeň: 2399
Celkom: 287319
Teraz: 1Novinky z projektov

Podporte nás

Prispejte na činnosť portálu Lokalizácie.sk ľubovoľnou čiastkou. Ďalšie informácie alebo číslo účtu nájdete v sekcii Kontakt.

Anketa

Mali by sme rozšíriť ponuku písiem so slovenskou diakritikou?

Počet hlasov: 36

L: Grand Theft Auto 3

Autor článku: MixerX, pridané: 28. 5. 2010 o 22:51:40, počet komentárov: 0
L: Grand Theft Auto 3

Na úvod si dovolím zacitovať Kendžiho: „Keď nastanú problémy, hlupák sa im otočí chrbtom, zatiaľ čo múdry človek ich začne riešiť.“ Z prekladania GTA3 mi najviac utkveli v pamäti dve veci. Prvá je to, ako som sa dlhé dni moril s textúrami, a druhou je práve táto veta. Možno preto, že občas takým hlupákom bývam, a možno preto, že žiadny podobný výrok v hre nie je.

Ak si odmyslíme množstvo času, nervov a mentálnej sily, za dokončením tohto prekladu stojí hlavne to, že som sa dokázal presvedčiť, že ho chcem dorobiť. Som rád, že sa mi to nakoniec podarilo, a na výsledok som hrdý. Odmenou mi bola zábava, ktorú som s hrou mal, kým som ju prešiel na 100 %.

Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3

Táto aktualizácia (podobne ako pri Realms of Illusion) sa radí k tým väčším. GTA3 bola moja vôbec prvá skúsenosť s prekladaním a pamätám si, že preklad som vydával v septembri 2005 s nálepkou „verzia 1.1b“. Prečo to nebolo 1.0, na to si už presne nespomínam. Viem však, že som ho robil z nemeckého jazyka a nebola to žiadna prechádzka ružovou záhradou.

Dnes, takmer o päť rokov neskôr, vám predstavujem verziu 1.4, ktorá sa na pôvodný preklad nepodobá asi v ničom. Texty prešli poriadnymi korektúrami, pri ktorých som vychádzal z angličtiny. Ako v každom GTA, aj tu bolo veľa hovorových slov, fráz, ku ktorým som pridal ešte niečo navyše. Môj subjektívny pocit je, že spolu so Splinterom 3 je tento preklad čo sa týka štylistiky najpodarenejší. Ale ako to už chodí, sto ľudí - sto chutí.

Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3

Okrem textov je prerobená aj diakritika, a tým nemyslím len vzhľad písmen, ale aj nastavenia znakov. Ako zaujímavosť môžem spomenúť, že boli zakompilované do .exe súboru. Podľa všetkých zaužívaných tradícií a zvyklostí, tá najdôležitejšia vec prichádza nakoniec: v hre sa nachádzalo 422 textúr, ktoré obsahovali nejaký text, a ktoré som prerobil na slovenské. Či už ide o reklamné pútače, tabule na cestách, výklady obchodov, nápisy na budovách, drobnosti váľajúce sa po zemi, easter eggy - všetko je preložené. Zabralo mi to asi mesiac a radšej som ani nepočítal, koľkokrát som pri tom na seba nadával, ako mi taká „hlúposť“ mohla napadnúť. Som rád, že som to nevzdal, výsledok podľa mňa stojí za to.

Na záver len toľko, že preklad existuje v dvoch verziách kvôli tým, ktorí slovenské textúry z hocijakých dôvodov nechcú, aj napriek tomu, že inštalátor má len 38 MB, čo je v dnešnej dobe naozaj smiešna veľkosť.
Preklad hry Grand Theft Auto 3 s textúrami (38 MB)
Preklad hry Grand Theft Auto 3 bez textúr (2,2 MB)

PS: Päť rokov... som sám, komu to pripadá neuveriteľné?

Vybrali.SME.sk

Komentáre

Ak chcete pridať komentár, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Lokalizácie.sk © 2010-2014. Všetky práva vyhradené.