Februárový výber písiem

Lokalizované herné písma vždy patrili medzi základné sekcie nášho portálu. Pripravili sme pre vás prvý zo série mesačných sumárov o zaujímavých písmach, ktoré u nás nájdete.

Februárový výber písiem

Od začiatku projektu Lokalizácie.sk patrili lokalizované písma pre systém Windows medzi základné rubriky. Myslíme si, že pre grafikov, dizajnérov, ale aj bežných používateľov je výhodné, ak si môžu zdarma nájsť pekné písmo, ktoré už rovno obsahuje slovenské znaky s diakritikou. Keďže sa ich postupne nahromadilo zopár desiatok a ďalšie určite pribudnú, radi by sme vám občasne priblížili rezy, ktoré sú s ohľadom na hráčov najzaujímavejšie.

Písma, ktoré sem pribúdajú, totiž nie sú vyberané náhodne. Väčšinou ide o rezy, s ktorými sme sa stretli pri práci s hrami, či už ide o hlavné herné písma alebo o písma, ktoré boli použité na nejakom propagačnom materiáli. Každú takúto asociáciu sa snažíme k danému písmu uviesť. Ak ste niektoré písmo videli v hre, ktorá pri ňom nie je uvedená, pokojne nás na to môžete upozorniť a my to doplníme.

1. Handel Gothic

handel-gothic-bt.jpg

(kliknutím na obrázok prejdete na článok s písmom)

Handel Gothic od spoločnosti Bitstream predstavuje moderný rez, ktorý zaujal mnohých dizajnérov. Stretnúť sa s ním môžeme vo veľkom množstve hier, napríklad Prey, Quake Live, Mass Effect, osobnú skúsenosť s ním máme z lokalizácie režimu Versus pre Splinter Cell 3: Chaos Theory. Do rezu sme pridali okrem slovenských aj české diakritické znaky.

2. AlphaMack AOE

alphamack-aoe.jpg

Rez AlphaMack od skupiny so zvláštnym názvom, Astigmatic One Eye, sa stal mimoriadne obľúbeným v hernej spoločnosti Infinity Ward. Prvé tri diely zo série Call of Duty ho používajú v načítavacích obrazovkách, nájdeme ho však aj na obrázkoch v The Elder Scrolls IV: Oblivion. Celkovo ide o jedno z vôbec prvých písiem, ktoré sme lokalizovali do slovenčiny.

3. HoMaM Magic

homam-magic.jpg

Písmo, ktoré vzniklo na motívy loga Heroes of Might and Magic V ako zadanie pre dnes už neexistujúcu fanstránku, je naším prvým vlastnoručne vyrobeným rezom. Verne kopíruje všetky znaky použité v logu, ostatné sú kreatívne pridané tak, aby výzorom zapadli a utvorili súrodé písmo. Keďže išlo o medzinárodný projekt, do písma boli pridané všetky diakritické znaky pre väčšinu európskych krajín. Pôvodný zámer počítal aj s azbukou, ktorá však nebola úplne implementovaná.

4. British Hand

british-hand.jpg

British Hand je jedinečný rez, ktorý nájdete exkluzívne na našom portáli. Ide o ďalšie písmo z radu „kópií“, pričom pôvodné písmo nikdy nebolo zverejnené. Bolo vyrobené pre načítavacie obrazovky v hre Call of Duty 2. Tvarom znakov sa radí k vôbec najzaujímavejším rukopisovým písmam.

5. Forgotten Futurist

forgotten-futurist-bold.jpg

Nenápadný, futuristický sans-serif od notoricky známeho typografa Raya Larabieho sa prepracoval do hry The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay. Tvarom znakov podobný skôr spomenutému Handel Gothicu, zaujme však najmä netradične navrhnutými veľkými písmenami. Samozrejme, obsahuje plnú slovenskú diakritiku.

6. Hesperides Demo

hesperides-demo.jpg

Písmo, ktoré bolo najpopulárnejšie v čase vydania The Elder Scrolls IV: Oblivion, pretože bolo použité pri kresbe hernej mapy. Historický, okrasný rez s občas až neforemnými tvarmi znakov pôsobí natoľko jedinečne, že sme ho jednoducho museli zaradiť do tohto výberu.

7. Pricedown

pricedown.jpg

Ďalší, dnes už svetoznámy výtvor Raya Larabieho sa dostal do loga jednej z najznámejších herných sérií, Grand Theft Auto. Rockstar Games ho použili aj vo viacerých hrách, najmä v ponukách. U nás ho ponúkame s menšou obmenou v diakritických znakoch, ktoré boli prispôsobené tomu, aby vyzerali práve ako v hernej sérii Grand Theft Auto.

8. Uberform

uberform.jpg

Ubeform patrí medzi menej známe písma, ktoré sa veľmi ťažko hľadajú. Tvarom znakov sa podobá známemu ITC Conduit, líši sa však vo viacerých prvkoch. Jeho kurzíva bola použitá ako hlavné písmo hry Need for Speed: Underground. Ponúkame ho lokalizované do slovenčiny.

9. Bradley Gratis

bradley-gratis.jpg

Bradley je (ako už názov napovedá) freeware historické písmo od Justina Callaghana, ktoré sa objavuje vo veľkom množstve historických hier. Osobnú skúsenosť s ním máme z The Elder Scrolls IV: Oblivion, kedy sa objavovalo na pútačoch obchodov v Imperial City. Obsahuje slovenské aj české diakritické znaky.

10. CaveHand

cavehand.jpg

Najlepšie na koniec? Medzi rukopisovými písmami možno áno. Písmo s neznámym názvom od neznámeho autora sme nazvali CaveHand podľa hry The Cave, do ktorej bolo zabudované. Jeho autor si dal na ňom mimoriadne záležať, každý diakritický znak totiž vyzerá úplne inak. Bežnou praxou je, že sa vytvorí sada znakov A až Z a diakritika sa vyrobí obyčajným umiestnením mäkčeňov, dĺžňov ponad pôvodné písmená. To však nie je prípad CaveHand: každé jedno písmeno je samostatne vyrobené, čo si zaslúži obdiv.

Veríme, že v tomto výbere desiatich herných písiem vás niektoré zaujalo. Ak máte záujem o ďalšie, prezrite si celú našu ponuku.