Ako Gaunta okradol nádejný prekladateľ, č. 2

Nedávno sa náš prekladateľ Gaunt podelil o príbeh, ako bol podvedený o niekoľko stoviek eur. Uverejňujeme pôvodný článok s minimálnymi redakčnými úpravami.

Ako Gaunta okradol nádejný prekladateľ, č. 2

Pred niekoľkými týždňami vydal náš prekladateľ Gaunt článok, v ktorom sa podelil o príbeh, ako doplatil na dobrú vôľu a bol podvedený o niekoľko stoviek eur. A to nie hocikým, ale začínajúcim českým prekladateľom, s ktorým sa spoznal na komunitnej stránke PrekladyHer.eu. Článok však z dôvodov, ktoré popisujem na spodku, z pôvodného zdroja zmizol, preto ho uvádzame ešte raz, s minimálnou redakčnou úpravou.

Pôvodný Gauntov článok

Zdravím všetkých prekladateľov a priaznivcov českých a slovenských prekladov do hier! Mnohí z vás ma určite poznáte. Pre tých ostatných som Gaunt, slovenský prekladateľ a člen Lokalizácií.sk. Pred skoro pol rokom sa mi stala jedna nepríjemná udalosť. Po dlhom zvažovaním som sa rozhodol podeliť sa o tento zážitok, aby som ostatných varoval a mohli sa z mojej chyby poučiť.

Koncom roku 2021 sa na portáli PrekladyHer.eu objavil človek, ktorý si vravel BrkoDrakCZE a tváril sa, že sa chce venovať prekladaniu hier. Keďže prekladateľov je stále málo a on ma oslovil, rozhodol som sa, že mu na žiadosť o pomoc odpoviem. Niekoľko dní som s ním diskutoval o tom, ako má prekladať a čo má robiť, aby sa dopracoval k čo najlepšiemu výsledku. Na základe týchto debát som si myslel, že by mohol byť dobrým prínosom pre našu komunitu, no veľmi som sa mýlil. 

Postupne mi podsúval informácie o tom, kto vlastne je a o čo mu ide. Presvedčil ma, že zarobil nemalú sumu na Bitcoinoch a dlhodobo sa venuje dobročinným aktivitám, čo boli klamstvá. Hovoril, ako by chcel finančne podporiť slovenských a českých prekladateľov, čo by mohlo viesť k značnému zvýšeniu množstva prekladov. Okrem toho prišiel na PrekladyHer.eu aj s neslávne známou vianočnou súťažou. 

Aj mne vtedy sľúbil počítačové komponenty, ktoré sa mi pôvodne snažil predať, za čo som ho síce vysmial, no nedal som si pozor a povedal som mu toho o sebe viac, než bolo rozumné, a to najmä o mojom zdravotnom stave. Vtedy mi ten podvodník začal hrať na city a presvedčil ma, ako veľmi mi chce pomôcť. Poslal mi falošnú darovaciu zmluvu, ktorou mi mal poskytnúť peniaze výhradne na zdravotné výdaje. Ukázal mi výpisy z účtov, ktoré mali potvrdzovať všetko, čo dovtedy hovoril. Ale aj tie boli nakoniec falošné.

Napriek všetkému som takémuto náhlemu závanu šťastia nedôveroval, čo viedlo k ďalším dlhotrvajúcim debatám až do bodu, keď na PrekladyHer.eu bola oznámená spomínaná súťaž. Vtedy ma presvedčil, že na znak dobrej vôle mu mám zakúpiť cca. 20 kľúčov do hier, za čo som minul skoro 340 €. Všetky jeho lži mu hrali do kariet a ja som si myslel, že ako otec dvoch malých detí sa nebude snažiť niekoho okradnúť. Myslel som si, že si je vedomý toho, že pri takejto sume sa už na Slovensku dopustí trestného činu. Podľa všetkého s týmto nepočítal, takže som neskôr dúfal v to, že pod hrozbou trestného oznámenia mi časom tie peniaze vráti. Aj tu som sa mýlil.

Vzhľadom na to, že vie o mojom zdravotnom stave viac, než by mal, pravdepodobne rátal s tým, že nebudem mať chuť sa s ním súdiť. Súd sa totiž môže vliecť, súdne trovy budú pravdepodobne vyššie, než mi ten podvodník dlží. Bežne človek nemá dostatok energie, aby niečo také riešil a vieme, ako často sa ľudia u nás spravodlivosti nedočkajú.

Celá táto kauza sa už teda mohla dávno skončiť, keďže po prevalení jeho súťaže už bolo viac než isté, že mu išlo len o to, aby okradol a zneužil našu komunitu. Ja som napriek tomu dúfal, že je v ňom aspoň štipka dobra a že mi vráti aspoň časť peňazí, čo mi dlhuje. To však viedlo len k nekonečným rozprávkam a nakoniec aj k odhaleniam, že ani slovo z toho, čo kedy komu povedal, nie je pravda. 

A to je vlastne aj pointa tohto článku. Tento človek a mnoho ďalších páchajú internetové podvody a myslia si, že ich spravodlivosť nedostihne. Konkrétne tento BrkoDrakCZE, autor prekladu Drug Dealer Simulator, pácha podvody už viac než 10 rokov, pričom využíva desiatky prezývok a dokonca aj falošných mien. Z toho, čo som mal tú česť zistiť, najčastejšie používa falošné meno Adam Ch*****k a mnoho iných priezvisk, pričom na Discorde aktuálne vystupuje ako AdamWoW#***6. Dávajte si naňho pozor!

Týmto chcem varovať všetkých pred podvodníkmi. Človek si myslí, že sa mu to nemôže stať, pretože si dáva pozor a neskočí na prvú rozprávku, ktorá sa objaví. No skúsení podvodníci vedia vyvíjať nebadaný nátlak dlhodobo, predkladať falošné dôkazy a hrať na emócie, takže aj opatrný človek im môže naletieť. Aj napriek tejto negatívnej skúsenosti chcem ale odkázať ostatným prekladateľom, aby neboli voči všetkým skeptickí, keďže ako komunita si musíme pomáhať, ak chceme myšlienku prekladov hier ďalej živiť.

Dovetok

Po tom, čo sa podvodník „Adam“ dozvedel o vydaní článku, opäť sa s Gauntom skontaktoval. Sľuboval mu, že ak článok stiahne, vráti mu všetky peniaze! Zároveň však podvodník „Adam“ oslovil vedenie PrekladyHer.eu so sťažnosťou na porušenie GDPR, s ktorou uspel. Aktuálna podoba článku už teda síce neumožňuje jedinečnú identifikáciu podvodníka, ale ak ste s ním v kontakte, stále poskytuje dosť informácií na to, aby vás pred ním vystríhal.