Spúšťame nové Lokalizácie.sk!

Po takmer 15 rokoch sa lúčime so starou podobou Lokalizácií.sk a predstavujeme modernú webovú stránku s plnou podporou mobilných zariadení. V článku sa dočítate, čo všetko sa zmenilo a ako celý projekt vôbec vznikol.

Spúšťame nové Lokalizácie.sk!

Vitajte!

Srdečne vás vítam na vynovenom webe tímu Lokalizácie.sk. Ide o veľký počin, ktorý sa nerodil ľahko a na ktorom sme pracovali niekoľko mesiacov. Verím, že naša nová stránka bude pre nás dôstojnou prezentáciou a budete z nej mať dobrý pocit aj vy, naši návštevníci. Okrem nového vzhľadu a loga totiž so sebou prináša niekoľko zásadných zmien.

Tou najhlavnejšou je, že sme odteraz plne funkční na mobilných zariadeniach. Chceme totiž, aby ste si mohli hocikedy, odhocikiaľ pozrieť aktuálny stav našich projektov alebo si prečítať článok, návod či projektové zápisky. Takisto sme pre vás veľa vecí zjednodušili. Všetok náš obsah sme zhrnuli do hŕstky základných sekcií, v ktorých nájdete všetko, čo na starom webe, a ešte omnoho viac.

Poslednou veľkou zmenou je, že u nás už nenájdete registračný formulár. Chceme totiž, aby ste s nami komunikovali priamo. Naďalej máte možnosť zanechať nám hodnotenie prekladov, z ktorých tie najzaujímavejšie zverejníme. Ak však máte hocijaký problém alebo sa len chcete bližšie informovať o stave projektov, na našom Discorde alebo Facebooku dostanete okamžitú odpoveď.

Všetko sa točí okolo hier

Keď sme rozmýšľali, ako veci čo najviac zjednodušiť, prišlo nám prirodzené už viac neponúkať samostatné sekcie s rozpracovanými projektami, prekladmi a galériami. Všetok tento obsah sa totiž viaže ku konkrétnej hre, preto ho teraz ponúkame vždy pokope a k nemu navyše aj návody, články a prekladovú dokumentáciu. V prípade hry HITMAN™ sa tak môžete z prekladu hneď prekliknúť k návodom a naopak.

Ako nový web vznikol?

Náš starý web slúžil od roku 2008, tento rok by teda oslavoval už 15. narodeniny, čo z neho v priestore internetu robí dinosaura. Prvé pokusy o redizajn boli už v roku 2014 (prostredný obrázok), avšak ak si spomeniete, vtedy som bol na webe jediným autorom a rozhodol som sa venovať čas radšej samotným prekladom.

Všetko sa zmenilo, keď sme sa počas pandémie rozrástli na skutočný tím, ktorý má potenciál dlhodobo tvoriť nové projekty. Vnímali sme, že ľudia radšej čítajú naše novinky na iných stránkach a sem-tam sa dokonca objavili aj komentáre o tom, že prísť na náš web je ako vojsť do stroja času. Stará podoba webu nám už nevyhovovala ani vizuálne, ani obsahovo. Ako prvé sme mali nakreslené nové logo, ktorého základ pochádza od Mareka Šefčíka.

Veľkou hybnou silou bol napokon celý tím Lokalizácie.sk, keďže aktuálnu podobu stránky sme vymýšľali spoločne. Najväčšou mierou prispeli Michal Bobuš, iNfernity, Granis, Slappy a Miracle, avšak do rôznych hlasovaní a brainstormingov sa zapájali skutočne všetci. Keď sme sa zhodli na tom, čo od nového webu očakávame, oslovil som môjho dobrého kamaráta z Anglicka, Asha Penningtona, ktorý dal našim myšlienkam vizuálnu podobu. Napokon už bolo na mne, aby som si našiel dostatok času vytvoriť z toho všetkého funkčnú webovú stránku.

Zopár slov od Michala Bobuša

Chcem sa v mene celého tímu veľmi pekne poďakovať Máriovi a Ashovi. Ďaleko najväčšou zásluhou sa pričinili o vizuálnu/funkčnú podobu webu, aká, trúfam si tvrdiť, zatiaľ nemá medzi československými prekladateľskými tímami obdobu. Hlavným mottom pri tvorbe bola istá dávka elegancie, ktorá korešponduje s našou dlhoročnou filozofiou ponúkať kvalitné lokalizácie.

Ďalšia nosná myšlienka bola, že chceme ešte viac prezentovať našich členov. Okrem sekcie „Náš tím“ má každý jeden z nás odteraz vlastný profil s prehľadom lokalizácií, článkov a aktualizácií z projektov, na ktorých sa podieľal/a.

Verím, že touto podobou webu inšpirujeme aj kolegov z iných tímov, aby sa celá komunita posúvala aj naďalej. Tak nech nám všetkým slúži pokojne aj na ďalších 15 rokov. 🙂

Čo na záver?

Možno ste si všimli, že rok 2022 bol o niečo menej produktívny než tie dva predošlé. Vydali sme 4 preklady a 3 epizódy podcastu. Jedným z dôvodov je, že máme rozpracované veľké projekty, ktoré sa nedali dokončiť za jeden rok. Druhým dôvodom je, že aktívnych členov by sme minulý rok spočítali na prstoch jednej ruky. Veľmi by sa nám zišiel svieži vietor v podobe nových členov. Ak si trúfate, zapojte sa do nášho náboru. Radi by sme totiž tento rok opäť rozvírili prach a priniesli vám zopár pekných slovenčín.