Quake II: Remastered je po slovensky

Po úspešnom preklade remasteru Quake prišiel čas na preklad remasteru aj druhého dielu, Quake II. Lokalizácia obsahuje preložené všetky texty, otitulkované videá a prekreslených 192 textúr.

Quake II: Remastered je po slovensky

Pred dvoma rokmi ma potešila informácia o vydaní remastru pôvodnej hry Quake, ktorú som ešte ako malý rád hrával. Ak náhodou neviete, prečo si Quake zaslúži toľko pozornosti, je to preto, lebo ide o prvú plne 3D strieľačku od id Software. Hrateľnosť bola založená na rýchlom pohybe a širokom arzenáli zbraní. V remastri dostali modely trochu viac polygónov a pribudlo veľa zlepšovákov najmä v používateľskom rozhraní, ale celková atmosféra hry zostala nezmenená. Pri tej príležitosti som si vtedy nielen zahral všetky kampane, ale aj vytvoril slovenský preklad.

Pomerne nečakane vyšiel v auguste tohto roka remaster aj druhého dielu série, Quake II. Hre sa dostalo podobnej starostlivosti ako prvému dielu, to znamená, modely boli prepracované a používateľské rozhranie kompletne vynovené. Bohatý obsah tejto edície zahŕňa pôvodnú kampaň s príbehovými rozšíreniami The Reckoning a Ground Zero, kampaň pre Nintendo 64, celkom novú kampaň nazvanú Call of the Machine, ktorú skutočne odporúčam, a takisto podporu hry viacerých hráčov, či už kooperatívne v kampaniach alebo v klasickom deathmatchi.

Príbeh je zasadený do prostredia planéty Stroggos, z ktorej mechanické tvory s ľudskými črtami zvané Stroggovia spustili inváziu na planétu Zem. Pozemské vojenské veliteľstvo vyslalo armádu, aby zničila infraštruktúru Stroggov a znemožnila im ďalšie útoky. Z hry Quake 4 vieme, že na planéte Stroggos prebieha takzvaná stroggifikácia, kedy sa ľudské telá používajú ako biomasa na tvorbu stroggských vojakov.

Myslel som si, že preklad bude záležitosťou niekoľkých dní, ale napokon som s ním strávil viac než mesiac. Najprv bolo na základe príbehu nutné vytvoriť názvoslovie miest, nepriateľov či arzenálu. Všetky kampane obsahujú úvodné a záverečné videá, ktoré boli nielen nanovo vytvorené vo vysokom rozlíšení, ale aj otitulkované. Ako špecialitu som otitulkoval aj videá z kampane pre N64.

Takmer 1200 riadkov tvorili úlohy a rôzne texty opisujúce dianie v prostredí, ktoré bez znalosti kontextu bolo veľmi ťažké prekladať a ktoré zároveň nepodporovali automatické zalamovanie, takže som si musel počítať, koľko znakov sa asi zmestí na jeden riadok. Autori pridali do hry encyklopédiu, kde sa nachádza viac než 200 položiek, každá s niekoľkými odstavcami textu.

Keďže úrovne sú jedno veľké bludisko, úlohy často hovoria o miestach, kam sa má hráč dostať, a názvy týchto miest svietia ako nápisy nad dverami. Začal som teda postupne prekresľovať textúry. Spočiatku som očakával, že ich bude málo, ale vo všetkých piatich kampaniach som napokon lokalizoval celkovo 192 textúr. Aby sa text podobal originálu, na základe „stroggoskej abecedy“ som vytvoril vlastné TrueType písmo. V slovenskom preklade teda nájdete nielen všetky texty, ale aj všetky nápisy vo svete po slovensky.

Slovenský preklad Quake II: Remastered (2 MB)

Záverečné slová

Quake II: Remastered ponúka viac než 30 hodín zábavy v príbehových kampaniach, ktoré môžete hrať samostatne alebo kooperatívne. Slovenčina je plne funkčná aj pri hre cez internet. Ide o plnohodnotný preklad na najvyššej úrovni, ktorý zahŕňa slovenskú diakritiku, preložené texty, otitulkované videá a prekreslené textúry. Všetky texty boli dôsledne skontrolované a otestované v hre.

Lokalizácie.sk už 15 rokov prinášajú slovenské preklady vysokej kvality. Vymýšľame terminológie, programujeme lokalizačné nástroje, prekresľujeme obrázky, titulkujeme videá, prekonávame jednu výzvu za druhou. Robíme to, pretože nás baví ukazovať, že ak sa človek vyzná vo svojom remesle, môže dosahovať skvelé výsledky. Z veľkej hybnej sily, ktorá sa sformovala pred 3 rokmi, zostali už len 4 prekladatelia. Ak chcete udržať tento projekt pri živote, žiadame vás o pomoc. Pridajte sa k nám, šírte o nás povedomie, podporte nás. V opačnom prípade sa príbeh našej skupiny pomaly blíži ku koncu.

Súvisiace hry