Vydávame slovenčinu do STAR WARS Jedi: Survivor

Po roku od vydania nového dielu STAR WARS Jedi verejne sprístupňujeme slovenský preklad, o ktorom sme doteraz informovali len prostredníctvom sociálnych sietí.

Vydávame slovenčinu do STAR WARS Jedi: Survivor

Pre mnohých bolo prekvapením, keď sme v roku 2020 z ničoho nič vydali preklad na úspešnú akčnú hru STAR WARS Jedi: Fallen Order. Bol to po dlhej dobe jeden z prvých projektov, na ktorom pracoval viacčlenný tím slovenských prekladateľov a ktorým sme sa vrátili do povedomia hráčov. Vyskúšali sme si na ňom, čoho sme schopní, a motivoval nás do ďalšej úspešnej práce. Potešila nás takisto početná pozitívna odozva od slovenských hráčov.

Minulý rok dostalo univerzum STAR WARS pokračovanie v podobe hry Jedi: Survivor, ktorá na udalosti z Fallen Order priamo nadväzovala. Vzhľadom na nepríjemnú atmosféru okolo herných prekladov, ktorá napokon vyústila odchodom viacerých našich prekladateľov, sme váhali, či sa do pokračovania pustiť. Ide o jednu z mnohých hier, na ktorú bol v deň vydania k dispozícii strojový preklad a dodnes plnohodnotný preklad neexistuje. Zároveň svojou veľkosťou 940 normostrán a 52 000 reťazcov by sa radil medzi tie väčšie projekty.

Napokon sme nechali veci voľne plynúť. Epero a iNfernity, prekladatelia Fallen Order, začali spolu vymýšľať terminológiu a pozvoľna pracovať na preklade textov. Spolu s Michalom Bobušom sme odfiltrovali prepoužité texty z Fallen Order a tie nové roztriedili na UI, databanku, príbehové scény, rozhovory vo svete a bojové hlášky. Po čase sme zistili, že iNfernity má príbehovú líniu hotovú a Epero sa zažral do zvyšku, takže bolo jasné, že tento preklad napokon vznikne.

O preklade sme informovali len na našom Discorde a prostredníctvom e-mailov, pričom naši podporovatelia dostávali priebežné verzie. Hrubý preklad hlavného príbehu bol hotový zhruba po 3 mesiacoch, hrubý preklad všetkých textov zhruba po trištvrte roku. Potom došlo na korektúry a testovanie, v rámci ktorých som si na pripomenutie zahral aj Fallen Order a vychytal v ňom ešte zopár chybičiek.

STAR WARS Jedi: Survivor je skvelé pokračovanie Fallen Order s príbehom plným zvratov v rozsiahlom, živom, vizuálne krásne spracovanom prostredí. Vďaka novým postávam, aktivitám a zberateľským predmetom sa herný čas oproti prvému dielu strojnásobil. Jedinou chybičkou krásy sú technické problémy prejavujúce sa slabším výkonom, grafickými artefaktmi a občasnými pádmi hry.

V slovenskej verzii sme si pri tvorbe názvov a pomenovaní potrpeli na konzistenciu so slovenskými knihami či filmami. V dialógových replikách nájdete hovorovo preložené repliky, v ktorých bol zachovaný humor a kontext, pretože boli prekladané a testované ľuďmi, a nie strojom. Zároveň sme do posledných detailov vyladili všetkých 600 záznamov v databanke a v taktickom sprievodcovi. Ako bonus sme pripravili slovenské logo do načítavacieho videa, s ktorým, pevne veríme, bude zážitok z hrania po slovensky dokonalý.

Slovenský preklad STAR WARS Jedi: Survivor (34 MB)

Štvorčlenný tím prekladateľov vložil do tohto projektu toľko času a energie, koľko bol každý schopný. Hoci sme v minulosti zvykli pracovať vo vysokom tempe na viacerých rozsiahlych projektoch súčasne, vieme, že dnes to už nie je možné. Stále sa však môžu okolnosti zísť tak, že pár ľudí sa dá dokopy a vzniknú tak slovenčiny do našich obľúbených hier. Ak ťa to oslovilo a chcel by si si zahrať obľúbenú hru po slovensky, radi medzi sebou privítame prekladateľa, korektora alebo testera.

Súvisiace hry