Hitman: Codename 47 a návod na Hitman (2016)

Hlavnou témou dnešného dňa je nepochybne vydanie prekladu hry Hitman (2016). Rád by som vám však predstavil dve ďalšie novinky, ktoré si takisto zaslúžia pozornosť.

Hitman: Codename 47 a návod na Hitman (2016)

Hlavnou témou dnešného dňa je nepochybne vydanie prekladu hry Hitman (2016). Rád by som vám však predstavil dve ďalšie novinky, ktoré takisto vznikli ako dobrovoľnícka práca Slovákov a zaslúžia si pozornosť v samostatnom článku.

Slovenský návod na hru Hitman (2016)

Veľmi sa tešíme, že Andrej „Epero“ Eperješi nadviazal pred dvoma rokmi plodnú spoluprácu s portálom Lokalizácie.sk. Ako hlavný prekladateľ prispel úspešnou slovenčinou do Star Wars Jedi: Fallen Order, čerstvo vydaným Hitmanom (2016), ale takisto stojí za pripravovaným prekladom do hry Horizon: Zero Dawn.

Tvorbe pre československých hráčov sa však venuje už viac ako 20 rokov. Okrem prekladov hier stojí aj za množstvom preložených komiksov, avšak nepochybne sa najvýraznejšie zapísal ako autor návodov na hry. Za svoju „kariéru“ má na konte takmer 250 rozsiahlych návodov na špičkové hry, vďaka ktorým máte vydláždenú cestu ku všetkých zákutiam či zberateľským predmetom. Hoci v minulosti pripravoval iba textové návody, v posledných rokoch už obsahujú aj obrázky, mapky a dokonca videá.

Ak sa chystáte hrať hru Hitman (2016), vysoko odporúčam pozrieť si buď textový návod, alebo videonávod. Sám som ich počas testovania slovenčiny používal, vďaka čomu som hru dokázal celú hru naplno preskúmať. V návode sa totiž dozviete, ako splniť nielen všetky príležitosti, ale aj všetky výzvy a úspechy. Ako zaujímavosť uvediem, že Epero má v Hitmanovi odohraných 496 hodín.

Dnes teda na portáli Lokalizácie.sk otvárame novú sekciu so slovenskými návodmi, ktorú plánujeme v budúcnosti rozšíriť a dať jej väčší priestor. Ak vám Eperov návod pomohol či už s hrou Hitman (2016), alebo ľubovoľnou inou, určite mu napíšte komentár či už pod samotný návod, alebo do tohto článku. 

Slovenský preklad hry Hitman: Codename 47

V roku 2000 vyšiel prvý diel svetoznámej série Hitman s podtitulom Codename 47. Príbeh hovorí o zrodení dnes už legendárneho agenta 47. Ako nájomný vrah dostávate od Medzinárodnej kontraktovej agentúry zadania na likvidáciu konkrétnych osôb. Keďže ide o hru z čias, kedy hráči neboli vodení za ručičku, treba počítať s pomerne vysokou náročnosťou, nutnosťou podrobne skúmať prostredie a vymýšľať neštandardné postupy.

Na preklade začal okolo roku 2014 pracovať Matej Lipka, autor slovenčín do hier Dark Sector a Dark Void.  Dokončený bol však až teraz pri príležitosti vydania prekladu do hry Hitman (2016). Okrem toho, že prekladá celú hru s úplnou diakritikou, bol lokalizovaný aj spúšťací program a obsahuje bonus v podobe prekreslenej grafiky. Občas je úsmevné pracovať s textúrami staručkých hier. Nápis „nastavenia“ v laptope bolo treba vydolovať ako 8 maličkých štvorčekov v rozlíšení 16x16.

Hráči si tak môžu pripomenúť zrod agenta 47, keďže príbeh pôvodného dielu a reštartu série z roku 2016 sa prelínajú. Samozrejmosťou je, že oba preklady používajú rovnakú terminológiu. Je nám jasné, že na hre sa podpísal zub času a v dnešnej dobe by ju nebolo pohodlné hrať v rozlíšeniach dostupných v roku 2000. Inštalátor prekladu preto obsahuje knižnice, vďaka ktorým sa hra spustí v klasickom FullHD rozlíšení. Ak máte teda chuť na výzvu, smelo do toho!

Slovenský preklad Hitman: Codename 47 (2 MB)

Súvisiace hry