Grand Theft Auto: San Andreas - The Definitive Edition

Fanúšikom trilógie Grand Theft Auto dnes prinášam dobrú správu. Všetky tri pôvodné hry aj ich definitívne edície sú k dispozícii po slovensky. Zistite viac o tvorbe San Andreas.

Grand Theft Auto: San Andreas - The Definitive Edition

Fanúšikom trilógie Grand Theft Auto dnes prinášam dobrú správu – všetky tri pôvodné hry aj ich definitívne edície sú k dispozícii po slovensky. Ak si chcete prečítať viac o GTA3, všetky informácie nájdete v článku spred roka. Podobný priestor bol venovaný Vice City, kde nájdete aj mnoho obrázkov a ukážkové video. Tieto dva preklady pre The Definitive Edition boli teraz upravené tak, aby fungovali aj s najnovšou aktualizáciou na Rockstar Launcheri. Stačí si teda stiahnuť novú verziu, odinštalovať pôvodný preklad a nainštalovať ho nanovo.

Hlavnou dnešnou novinkou je verejné vydanie slovenčiny do Grand Theft Auto: San Andreas, a to opäť pre pôvodnú aj definitívnu edíciu. Veľká vďaka patrí Michalovi Bobušovi, ktorý ma presvedčil, aby sme sa spolu do tohto projektu pustili. Pre oboch autorov to bola napokon veľmi zaujímavá výzva, pretože šlo o našu prvú skúsenosť s prekladom gangsterskej a hip-hopovej tematiky so špecifickým slangom z losangelského Comptonu plného vulgarizmov.

Najmä preklad prvých misií nám dal zabrať, kým sme si ustálili jazyk, ktorý sme chceli používať, pričom išlo najmä o oslovenia, nadávky, frázy a mieru slangu. Práca na takomto preklade dnes bola objektívne jednoduchšia ako v čase vydania hry, pretože sme mohli pracovať so správne zoradenými textami a sústrediť sa len na tie dialógy, ktoré sa v hre naozaj použijú. Aj toto hralo zásadnú rolu v tom, aby výsledný preklad znel čo najviac prirodzene a repliky na seba správne nadväzovali.

Michalov prínos spočíval nielen v tom, že ako korektor po mne kontroloval, či som správne pochopil všetky slangové výrazy a frázy, ale aj to, aby sa štýl prekladu vždy čo najviac podobal rečníkovi. Keďže má skúsenosti s titulkovaním, dokonca upravoval časovanie tak, aby bol vždy dostatočný priestor na prečítanie replík. Z jeho iniciatívy bola napokon preložená nielen celá hra, ale aj úvodný film, ktorý bol pôvodne súčasťou špeciálnej edície pre PS2. Odporúčame si tento film pozrieť v slovenčine pred začiatkom hrania, pretože prináša pohľad na sled udalostí vedúcich k jadru herného príbehu.

Keďže prácou na tejto trilógii som strávil posledný rok, napokon som si našiel čas na to, aby som všetky tri diely prešiel. Na to, že ide o hry staré viac než 15 rokov, dokážu stále priniesť zaujímavý zážitok. Vo vnútri tímu sme vďaka tomuto projektu začali diskutovať o tom, že by sme sa v budúcnosti k sérii GTA ešte vrátili. Len budúcnosť ukáže, či je niečo také v našich podmienkach realizovateľné.

Slovenský preklad Grand Theft Auto: San Andreas - The Definitive Edition (4 MB)

Pôvodná verzia Grand Theft Auto: San Andreas

Preklad bol vytváraný a testovaný na pôvodnej verzii hry, ku ktorej sme opäť pripravili sadu fanúšikovských opráv, aby sa hra dobre zobrazovala v širokouhlom rozlíšení pod Windows 10. Dbajte, prosím, na priložený návod, ako obsluhovať aktualizačný program.

Slovenský preklad Grand Theft Auto: San Andreas (4 MB)

Súvisiace hry