Vydávame slovenčinu do Dead Space (2023)!

Po dokončení korektúr a testovania nastal čas podeliť sa s vami o slovenčinu do tohtoročného hororového hitu, remaku strieľačky Dead Space. Preklad je funkčný nielen pod Windowsom, ale dokonca aj na Steam Decku!

Vydávame slovenčinu do Dead Space (2023)!

V februári tohto roka Lokalizácie.sk ohlasovali začiatok prekladu hry Dead Space (2023), teda remaku pôvodnej hororovej strieľačky. Vynovená verzia nepriniesla len zásadné vylepšenia grafiky, ale vývojári vylepšili aj hrateľnosť a rôzne ďalšie aspekty. Výsledok zafungoval nad očakávania dobre a hra sa s MetaCritic skóre 87 % radí medzi najlepšie tohtoročné akčné hry.

Keďže náš prekladateľ Adam Hambálek napísal na túto hru recenziu pre spriatelený web SomHráč.sk, po dobrých dojmoch Gaunt zvažoval preklad do slovenčiny. Problémom však bol herný engine Frostbite 3, ktorého extrémne zložitá štruktúra súborov zabraňuje jednoduchým úpravám súborov. Hoci ma to stálo asi týždeň programovania, prišiel som na spôsob, ako z hry vytiahnuť texty a dostať ich späť. A to len vďaka tomu, že už mám za sebou niekoľko prekladov hier na Frostbite, kde ma vtedy príprava lokalizačných nástrojov stála zhruba polroka času.

Po vyriešení technických problémov sme zistili, že remake prináša úplne nový scenár. Hoci v jednotlivých dialógoch stále ostáva zachytená pôvodná hlavná myšlienka, všetky repliky sú napísané odznova. Pomerne zásadnými zmenami prešli aj textové a videozáznamy, ktoré zbierate počas hrania. Ak si teda niekto myslel, že existencia češtiny na pôvodnú hru by v tomto prípade mohla zľahčiť prácu (najmä českým) prekladateľom, nie je to tak.

Po dokončení hrubého prekladu som chcel slovenčinu čo najskôr dostať k vám, preto som sa ponúkol spraviť korektúry a otestovať preklad. Ako nefanúšik hororového žánru som mal spočiatku obavy, ale napokon aj mňa hra chytila a prikláňam sa k pozitívnym hodnoteniam. Musím však priznať, že hru som hral za denného svetla a so stlmeným zvukom 😄.

Rád by som sa z tohto miesta poďakoval 10 fanúšikom, ktorí sa rozhodli našu prácu na tomto projekte oceniť rozumným finančným príspevkom našej skupine. Menovite pozdravujeme Petra Chajdiaka, ktorý nám už po niekoľkýkrát venoval jednu kópiu hry. Zároveň sme radi za všetky chyby, ktoré nám boli počas uzavretého testovania nahlásené. Vďaka Jozefovi Jagušákovi a najmä nášmu členovi Granisovi sa mi podarilo upraviť preklad tak, aby fungoval nielen na EA App a Steame, ale aj na platforme Steam Deck.

S radosťou vám teda dnes spolu s Gauntom predstavujeme plne vyladený slovenský preklad hry Dead Space (2023). Ak stále váhate, či si hru zahrať, pozrite si priložené obrázky alebo video z úvodnej časti hry v slovenčine.

Slovenský preklad hry Dead Space (2023)

Súvisiace hry